29 січня 2025 р.

"Крути - мужність і посвята, вірність, що міцніша понад смерть": до 107-ї річниці бою під Крутами

    29 січня - День пам'яті Героїв Крут. Цього дня Україна вшановує пам'ять юних героїв, які понад століття тому стали на захист своєї Батьківщини.
    До цієї трагічної історичної дати у бібліотеці ліцею оформлено тематичну книжкову виставку "Крути - мужність і посвята, вірність, що міцніша понад смерть". Виставка містить книги, що розповідають про подвиг українських юнаків, які віддали своє життя за незалежність Батьківщини. Запрошуємо всіх охочих ознайомитися з літературою, присвяченою цим подіям. 
    Вшануймо разом пам’ять юних захисників України!
    Чекаємо на вас у бібліотеці!

27 січня 2025 р.

"Гірка пам'ять Голокосту": до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту

       Сьогодні ми згадуємо одну з найбільш болючих сторінок історії  Голокост.  Це трагічний період в історії людства, який тривав з 1933 по 1945 рік під час Другої світової війни.
       Термін «Голокост» означає велике знищення людей. Цим словом називають події, які сталися під час Другої світової війни, коли нацисти хотіли знищити цілий народ. Найбільше постраждали євреї, тому що їх вважали «не такими».  Їх змушували залишати свої домівки, жити в спеціальних місцях, а потім відправляли до таборів, де їх катували або вбивали.
        Голокост... Це трагедія, яка забрала мільйони невинних життів. Серед них були діти, жінки, чоловіки, люди які стали жертвами ненависті та жорстокості. Ми повинні ніколи не забувати та вшанувати пам'ять про тих, чиї голоси були назавжди обірвані.  
    Отож, запрошуємо торкнутися тих трагічних сторінок історії, переглянути книги даної тематики та почерпнути більше інформації для глибшого розуміння цієї теми. 
        Ми маємо зберігати пам'ять про ці події, щоб вони більше ніколи не повторилися. 

"Багатогранний літературний спадок Петра Гулака-Артемовського": до 235-ї річниці від дня народження українського поета, перекладача, педагога, культурно-громадського діяча (1790-1865)

22 січня 2025 р.

"В серці народу вона єдина, вільна і неділима !": до Дня Соборності України

     22 січня  День Соборності України. Це свято нагадує нам про величезне значення єдності та незалежності для українського народу. З цієї нагоди в бібліотеці ліцею оформлена книжкова виставка під назвою "В серці народу вона єдина, вільна і неділима!", на якій представлені історичні видання, присвячені Акту Злуки 1919 року, біографії видатних діячів, які стояли біля витоків української державності, книги з історії України, довідники, енциклопедії. Також у бібліотеці знайдете книги про сучасні виклики та здобутки України на шляху до єдності.
    Запрошуємо відвідати шкільну книгозбірню та долучитися до глибшого пізнання історії нашої держави!

"Вона була як голос України": до 400-ї річниці від дня народження Марусі Чурай (Марії Гордіївни Чурай) (1625-1653), української народної поетеси, авторки широко відомих пісень

 "Ця дівчина не просто так, Маруся.
  Це - голос наш. Це - пісня. Це - душа".
Ліна Костенко
       
        Цього року виповнюється 400 років від дня народження української народної поетеси, співачки Марусі Чурай. 
        Марусі Чурай приписують авторство близько 23 пісень. Вважається, що їй належать такі відомі пісні, як "Засвіт встали козаченьки", "Летить галка через балку", "Віють вітри, віють буйні", "Ой не ходи, Грицю", "В кінці греблі шумлять верби" та інші. Вони дуже популярні, звучать в обробках різних композиторів і перекладені багатьма мовами. В її піснях вся Україна - країна смутку і краси, де найбільше люблять волю і найменше мають її, країна гарячої любові і чорної зради та довгої вікової героїчної боротьби.
            Образ та любовну історію Марусі Чурай не раз використовували літератори. Володимир Самійленко присвятив їй драму у віршах "Маруся Чураївна", Ольга Кобилянська - повість "У неділю рано зілля копала". Левко Боровиковський написав свою "Чарівницю", а Степан Руданський - "Розмай". Борис Олійник - поему "До тієї Чураївни (Парубоцька балада)", Михайло Старицький описав її історію у драмі "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці", а Ліна Костенко - в історичному романі у віршах "Маруся Чурай", відзначеному Шевченківською премією. 
           Отож, запрошуємо до прочитання творів про просту дівчину-полтавчанку, народну співачку та поетесу козацької України.

8 січня 2025 р.

"Поборник правди і добра": до 90-річчя від дня народження Василя Андрійовича Симоненка (8.01.1935 - 13.12.1963), українського поета-шістдесятника, журналіста

Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди
І орди завойовників-заброд!
В. Симоненко

    Сьогодні, 8 січня, ми відзначаємо 90-річчя від дня народження українського поета-шістдесятника, журналіста, діяча українського руху опору Василя Симоненка, котрий залишив по собі невеликий, але яскравий доробок. За свої коротке життя Василь Симоненко зміг написати кілька поезій та новел, провідною темою яких є любов до рідної землі. Автор численних статей і літературних рецензій, трьох казок для дітей та дорослих: "Цар Плаксій і Лоскотон", "Подорож в країну Навпаки", "Казка про Дурила". Збірка "Земне тяжіння" (1964) та книга "Лебеді материнства" (1981) були видані посмертно. Лавреат Державної премії імені Тараса Шевченка (1995) також посмертно.
    У бібліотеці ліцею до ювілею поета оформлено виставку-персоналію "Поборник правди та добра".