22 січня 2025 р.

"Вона була як голос України": до 400-ї річниці від дня народження Марусі Чурай (Марії Гордіївни Чурай) (1625-1653), української народної поетеси, авторки широко відомих пісень

 "Ця дівчина не просто так, Маруся.
  Це - голос наш. Це - пісня. Це - душа".
Ліна Костенко
       
        Цього року виповнюється 400 років від дня народження української народної поетеси, співачки Марусі Чурай. 
        Марусі Чурай приписують авторство близько 23 пісень. Вважається, що їй належать такі відомі пісні, як "Засвіт встали козаченьки", "Летить галка через балку", "Віють вітри, віють буйні", "Ой не ходи, Грицю", "В кінці греблі шумлять верби" та інші. Вони дуже популярні, звучать в обробках різних композиторів і перекладені багатьма мовами. В її піснях вся Україна - країна смутку і краси, де найбільше люблять волю і найменше мають її, країна гарячої любові і чорної зради та довгої вікової героїчної боротьби.
            Образ та любовну історію Марусі Чурай не раз використовували літератори. Володимир Самійленко присвятив їй драму у віршах "Маруся Чураївна", Ольга Кобилянська - повість "У неділю рано зілля копала". Левко Боровиковський написав свою "Чарівницю", а Степан Руданський - "Розмай". Борис Олійник - поему "До тієї Чураївни (Парубоцька балада)", Михайло Старицький описав її історію у драмі "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці", а Ліна Костенко - в історичному романі у віршах "Маруся Чурай", відзначеному Шевченківською премією. 
           Отож, запрошуємо до прочитання творів про просту дівчину-полтавчанку, народну співачку та поетесу козацької України.